III Konkurs Pianistyczny ,,Solo i w Duecie” w Szafarni - Muzyka bez opłat Victor11 - Victor11 - muzyka bez opłat, muzyka do gabinetu, salonu

Przejdź do treści

III Konkurs Pianistyczny ,,Solo i w Duecie” w Szafarni

Victor11 - muzyka bez opłat, muzyka do gabinetu, salonu
Opublikowany przez w Relacje ·
Tags: Chopinkonkursrelacja
W piątek 27 kwietnia 2018 roku odbył się III Konkurs Pianistyczny  ,,Solo i w Duecie” w Szafarni, na który zapraszało Stowarzyszenie Miłośników  Kultury oraz Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Golubiu – Dobrzyniu. Nasz firma już po raz kolejny miała przyjemność sfilmować całe wydarzenie.

 
W konkursie wzięło udział aż 34 uczestników występujących solo oraz 6 duetów. Podczas przesłuchań obowiązywał podział na 3 grupy wiekowe wśród solistów, duety stanowiły oddzielną grupę. Uczestnicy zaprezentowali po 2-3 utwory popisowe, na podstawie których byli oceniani przez jury. W jury mogli zasiadać wszyscy nauczyciele oraz organizatorzy pod warunkiem, że wysłuchali wszystkich utworów w danej kategorii wiekowej.  Obrady były tajne i odbywały się po zakończeniu przesłuchań każdej z grup. Konkurs poprowadził Michał Czaposki.

 
W każdej grupie zostali wybrani laureaci I-III miejsca oraz zostały przyznane wyróżnienia. Zwieńczeniem konkursu był koncert laureatów, w którym to zaprezentowali swoje najlepsze utwory.

 
Szafarnia to miejsce nie przypadkowe, dla tego typu konkursów. W tej małej, ale urokliwej miejscowości położonej  w dolinie Drwęcy na Ziemi Dobrzyńskiej mieści się Ośrodek Chopinowski.  To tu w latach 1824 i 1825 roku Fryderyk Chopin spędzał swoje letnie wakacje.  To, że wakacje w Szafarni wywarły na Chopinie ogromne wrażenie można było wyczytać z jego opowieści zawartych w Kuryerze Szafarskim. Fragmenty gazety można obejrzeć w muzeum znajdującym się terenie ośrodka. To w Szafarni oraz najbliżej okolicy młody Fryderyk miał po raz pierwszy styczność z folklorem, który stał się dla niego w późniejszych latach inspiracją podczas komponowania swych utworów. Sam Ośrodek mieści się w XIX wiecznym dworku w stylu eklektycznym, a jego wartość podkreśla otaczający go park o powierzchni 3 ha.  W parku zachowały się drzewa pamiętające czasy Chopina i rodziny Dziewanowskich.  Spacerując śladami wielkiego kompozytora możemy natknąć się na sześć pomników przyrody ożywionej tj. m.in. Lipa Chopina i Dęby Dziewanowskich.


 
 
 Wróć do spisu treści